BIN O - TESTER PODŁOŻA 2w1 pH, WILGOTNOŚĆ
Niezbędny do hodowli roślin - ten wielofunkcyjny tester podłoża to urządzenie niezbędne podczas uprawy warzyw, owoców i kwiatów, a także trawników. Sprawdzi się również u miłośników roślin doniczkowych!
Dwie funkcje - tester pozwoli Ci na sprawdzenie pomiaru pH (kwasowości), a także wilgotności gleby zarówno na działce, w przydomowym ogródku, szklarni, jak i na balkonie!
Prosty w obsłudze - za sprawą suwaka tester jest niezwykle łatwy i wygodny w obsłudze. Odczyt ułatwia zaś wskazówka i kolorowa skala.
Szeroki zakres pomiarów - urządzenie umożliwia wskazanie poziomu wilgotności w 3 poziomach (DRY, MOIST, WET), a także wartości pH w 8 poziomach (od 3 do 10)
Uwaga! - urządzenia nie wolno wkładać bezpośrednio do wody oraz roztworów chemicznych. Po pomiarze czujnik miernika należy zaś dokładnie wytrzeć ściereczką.
Parametry takie jak pH (kwasowość),a także wilgotność gleby mają zasadniczy wpływ na zdrowy rozwój i piękny wygląd hodowanych roślin, oraz wielkość i jakość uzyskiwanych plonów. Jeśli więc chcesz wznieść poziom uprawy swoich warzyw, owoców i kwiatów na wyższy poziom koniecznie wyposaż się w niezastąpione urządzenie, czyli tester podłoża 2w1. Dzięki naszemu urządzeniu w szybki i prosty sposób poznasz wszystkie wymienione wyżej parametry gleby zarówno na swojej działce, w przydomowym ogródku, szklarni, balkonie, jak i w donicach z kwiatami domowymi! Nasz tester sprawdzi się również podczas pielęgnacji trawników!
Znajomość pH podłoża znakomicie ułatwia planowanie, a później utrzymanie warunków optymalnych dla upraw. Większość roślin w ogrodach najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0-7,0). W takiej glebie rozwijają się pożyteczne mikroorganizmy, a składniki mineralne są łatwo dostępne dla korzeni roślin. W glebie zbyt kwaśnej giną pożyteczne bakterie i rozwijają się grzyby pleśniowe, a wiele minerałów tworzy nierozpuszczalne w wodzie związki chemiczne.
Pomiar wilgotności:
- Ustaw suwak na pozycję pomiaru wilgotności (MOIST)
- Umieść metalową końcówkę wilgotnościomierza w ziemi, na 3/4 jej wysokości (czynność należy wykonywać bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić miernika oraz korzeni rośliny)
- Pomiar wilgotności odbywa się za pomocą sond znajdujących się na metalowych końcówkach.
- Odczytaj wartość na skali urządzenia i odnieś wskazania do zalecanego dla danej rośliny poziomu wilgotności podłoża.
Pomiar pH:
- Przygotuj jednorazową próbkę podłoża najlepiej pobraną w kilku miejscach (300 - 400 g) usuwając z niej kamyki, źdźbła trawy, korzenie, liście itp.
- Wsyp glebę do 0,5 L słoika, dodaj wodę, aby ziemia była błotnista. Ustaw suwak na pozycję pomiaru pH.
- Przetrzyj ostrożnie końcówkę miernika szorstkim papierem lub szczoteczką i wsuń sondę do przygotowanego podłoża.
- Odczytu na skali urządzenia dokonaj po 60 sekundach.
Aby obniżyć pH podłoża, stosuje się dodatek siarki, by podwyższyć - dodaje się wapno. Ponieważ ilość tych dodatków zależy od rodzaju gleby, dobierając je, należy skorzystać z odpowiednich poradników ogrodniczych. Niższe dawki siarki (wapna) stosuje się dla gleb lekkich - o małej zawartości próchnicy, wyższe dla gleb żyznych - bogatych w próchnicę. Utrzymanie odpowiedniego pH gleby uzyskuje się, stosując odpowiednie nawozy.